UA-149510252-1
 

ביקורת ספרותית והמלצות

 

ביקורת של אפי (סלונה)

דניה החמודה חלמה חלום.

בחלום היא רוצה “לִהְיוֹת אֵשֶׁת מִקְצוֹעַ עִם אַרְגַּז כֵּלִים גָּדוֹל וְאָדֹם”, אך מאחר והיא ילדה ומעולם לא היתה אשת מקצוע מתעוררת בעיה.

ראשית,אין לה ארגז. שנית,אין היא יודעת אילו כלים יהיו בארגז ושלישית, איך תצליח להגשים את המשאלה?

דניה חושבת על מקצועות מוכרים ומתארת את ארגז הכלים של ארבעה אנשי מקצוע: הנגר וכליו, הצבעי וכליו, הצייר וכליו והרופא וכליו.

עדיין לא ברור לה מה היא רוצה להיות, מה יהיה המקצוע שלה ומה יהיה בארגז הכלים שלה.

כשהיא מבקשת עזרה מהוריה,אמא עונה :

דֶנְיָה, כְּבָר יֵשׁ לָךְ אַרְגַּז כֵּלִים גָּדוֹל!

וְאַבָּא אָמַר: לְכָל אֶחָד מֵאִתָּנוּ יֵשׁ אַרְגָּז”

היא מחפשת את הארגז בחדרה אך לא מוצאת דבר. לא בארון, לא מאחורי הוילון ולא מתחת למיטה.

היא חוזרת אל אמא ואבא ואלה מסבירים לה שארגז הכלים שלה נמצא בראשה ובליבה

“אֵלֶּה כֵּלִים חֲשׁוּבִים

בְּעֶזְרָתָם עוֹשִׂים

דְּבָרִים קְסוּמִים”

דניה מבינה שהיא צריכה לבדוק מה היא אוהבת לעשות (בעזרת הלב) ואיך היא תוציא את זה לפועל (בעזרת המוח) ומיד מנסה שלל דברים שקרובים אל ליבה.

היא מנסה להיות ציירת, מנסה לרקוד ולשיר כשחקנית תיאטרון, וגם אם קשה וגם אם לא הצליחה כל כך, אמא ואבא מעודדים להמשיך ולנסות עד שתרגיש בטוחה ביכולותיה.

רק אחרי שניסתה, דניה הבינה היכן נמצא ארגז הכלים שלה אך עדיין נשארה תוהה במה תעסוק כשתהיה גדולה.

“הַאִם תִּהְיֶה רוֹפְאָה?

אוּלַי עוֹרֶכֶת דִּין,

אָמָּנִית אוֹ בִּכְלָל אֵשֶׁת מַחְשְׁבִים?

וְאוּלַי כָּזוֹ שֶׁעוֹשָׂה עֲסָקִים גְּדוֹלִים?”

“הספר ארגז הכלים של דניה” עוסק בשאלה שכל ילד שואל את עצמו, מה אני רוצה להיות כשאהיה גדול? ומתאר את מסע החיפוש הדמיוני אחר התשובה לשאלה. בעידוד ההורים מחפשת דניה אחר מקצוע שקרוב לליבה והיא מנסה ובודקת את היכולות שלה לגביו.

גם הסופרת מעודדת את הילדים לגלות מהו החלום שלהם ,מה הן היכולות שלהם מבלי להסס לחקור ולשאול.

“גַּלּוּ בְּעַצְמְכֶם אֶת יְכוֹלוֹתֵיכֶם

בְּעֶזְרַת אַרְגַּז הַכֵּלִים שֶׁלָּכֶם,

אַל תַּחְשְׁשׁוּ לַחֲקֹר וְלִשְׁאֹל-

אָז תְּגַלּוּ שֶׁהוּא כֹּל יָכוֹל.”

 

יש ילדים שיודעים מה הם יהיו כבר בגיל חמש. אחרים מחזיקים ברשימת אפשרויות מצומצמת ועם הזמן מתקבעים על תחום זה או אחר, ויש את אלה שכל זה רחוק מהם ואין הם יודעים מה יעשו כשיהיו גדולים.

 

בעיקרון, לילדים צעירים יש קושי להגדיר את התכונות שלהם. הם לא יודעים במה הם טובים, מה הם אוהבים לעשות, מה הם רוצים להיות. בכל יום הם מתעוררים לתוך פנטזיה אחרת: לפעמים הם חולמים להיות רופאים כמו אבא, לפעמים רוצים להיות טייס כמו דוד ולפעמים להציל את העולם כמו סופרמן. וכשהם עונים בבטחון שהם רוצים להיות שוטר, כבאי, סופרת, ציירת או זמרת הרי שזה מתוך אינטראקציה עם הסביבה, משהו שראו בסביבתם הקרובה שהרשים אותם והוטמע בהם.

ככל שעוברות השנים והילדים מתבגרים, הם מגלים עוד ועוד דברים על עצמם, מה הם אוהבים ובמה הם טובים. הם גם מגלים תחומים שמושכים אותם יותר מאחרים ועוברים תהליך שיוביל אותם להחלטה.

 

“הספר ארגז הכלים של דניה”  הוא ספר מקסים מעורר מחשבה ואופטימי, עם מסר חשוב לילדים שהשמיים הם הגבול, שצריך להתנסות גם אם נדמה שקשה.  מחורז בחן ומלווה באיורים הצבעוניים והנפלאים של אדיל קאן.

כשהקראתי אותו לנְכָדַי התעורר שיח ערני בקשר לחלומות שלהם על מה הם רוצים להיות כשיהיו גדולים.

מומלץ לילדי הגן וראשית קריאה. גילאי 4-7 .

  באתר של הספר, יש פעילות נלווית לסיפור, שניתן להוריד, כמו דפי צביעה משחק הזכרון, ועוד.

 

דגנית הרטמן עסקה שנים רבות בתחום מערכות מידע בחברות הייטק מובילות, הקימה אתרים אינפורמטיביים עבור המגמות הטכנולוגיות במשרד החינוך ועוד.

ב 2018 החליטה להוציא לפועל את אהבתה לכתיבה. הספר “ארגז הכלים של דניה” הוא עליה ומתאר את ילדותה כילדה סקרנית, אמיצה וחולמנית. רק שלילדה היא קראה דניה במקום דגנית.

מאת סוקרת ספרי ילדים, יעל צין / יולי 2019

ספר ילדים מאוד מוצלח.

הילדים עוברים מסע מחשיבה מוחשית / פיזית של עצמים, להבנה מופשטת יותר של הביטוי 'ארגז הכלים'.
דניה, הילדה החמודה בסיפור, מחליטה שהיא רוצה להיות אשת מקצוע. לשם כך צריך שיהיה לה ארגז כלים, איך איזה מן ארגז דניה צריכה?. דניה חושבת אילו ארגזי כלים היא מכירה, זה של הנגר שיש בו פטיש ומברג. יש גם את ארגז הכלים של הצבעים שיש בו מברשת, דלי וצבעים. ולה, מה יש לה?. 
גיבורת הספר יחד עם הקוראים הצעירים, מתחילה לחפש היכן מסתתר ארגז הכלים שלה. ויותר מזה, יחדיו הם עומדים לגלות סוד שיוביל אותם הלאה בחיים. ארגז הכלים שלה נמצא בראש ובלב ואיתו היא יכולה לעשות דברים מופלאים כי אין דבר שתרצה ולא תוכל, כמו: לצייר, לרקוד ולשיר - אין גבול לדמיון.
הסיפור אינו מתיימר להפוך את הילדים לבלתי מנוצחים, אלא לקחת את היכולת שלהם ולהתנסות, להבין מה מתאים יותר ומה פחות. הסיפור מזכיר כי לא תמיד ההתנסות קלה ופשוטה אך ההתמדה משתלמת.
ארגז הכלים הוא משהו שיש לנו מאז שאנו קטנים וככל שאנו לומדים לאמן את עצמנו במחשבה חיובית והתנסות מעשית, כך הכלים שעומדים לרשותנו במהלך השנים יתחזקו.
הסיפור חמוד, מסופר בגובה עיניי הילד בשפה ובמסר.
האיורים מלווים נאמנה את הטקסט ונותנים לו היבט ויזואלי נעים.
עכשיו ברשותכם אלך לפשפש בארגז הכלים הפרטי שלי, מעניין אילו אוצרות אמצא שם.
מומלץ - קריאה מהנה, יעל צין

 

 

מאת: אריק בלום, מבקר ספרות / יוני 2019

פרסום הביקורת: 

- אתר 'נוריתה' + רשימת תפוצה (פירסום ספרים וביקורות על ספרים)

- פורום סגור בפייסבוק של עשרות  מבקרי ספרים 

- רשימת תפוצה פרטית

שם ספר : ארגז הכלים של דניה

שם המחבר : דגנית הרטמן

 

איורים: אדיל קאן

הוצאת ספרים : אצבעוני

תאריך הפקה: שנת 2019

עקרונות למימוש קריירה מקצועית לצעירים:

"ארגז הכלים של דניה" הוא ספר מקסים העוסק בשאלה "מה תרצה להיות כשתהיה גדול?", והוא מלווה באיורים חמודים של אדיל קאן שתואמים את הטקסט, ומעוררים רגשות הזדהות עם הנושא ועם הדמויות בסיפור.

 

דניה את אמא ואבא שאלה:

"לכל האנשים יש מקצוע,

לכולם יש ארגזי כלים.

ומהו המקצוע שלי?

אינני יודעת מה מתאים בשבילי.

ויותר מכל, מה יש בארגז הכלים האדום והגדול?"

 

הילדה דניה מציגה את ארגזי הכלים של בעלי מקצוע שונים, ומוטרדת לגבי הגשמת החלום האישי שלה, מה שמשקף את העולם שבו אנו חיים, כאשר אנשים רבים תוהים ולא ממש יודעים מהו הכישרון שלהם או איך לממש אותו.

המושג "ארגז הכלים" המוצג בספר מייצג את מכלול האביזרים אשר באמצעותם מיישם כל בעל מקצוע את יכולותיו וכישרונותיו, וזהו אמצעי מקסים להמחיש את הכישרונות המצויים עמוק בתוך הנפש של כל בעל מקצוע, ובספר מוצגים ארגזי הכלים של נגרים, צבעים, ציירים ורופאים.

 

 

על פי ראות עיניי, המסר החשוב ביותר בספר מובע בפסוק החשוב מתורת ישראל המהווה בסיס למשנות חינוכיות: חֲנֹךְ לַנַּעַר עַל פִּי דַרְכּוֹ גַּם כִּי יַזְקִין לֹא יָסוּר מִמֶּנָּה (משלי, כב, ו), כאשר חשוב להתייחס לכל ילד על פי אופיו, אישיותו וכישרונותיו, ותפקיד החינוך (בבית ובמערכת החינוך) לתמוך ולנתב את הילד בכיוון המתאים לפוטנציאל ולרצונות שלו. 

הילד לא נועד לממש את הרצונות של הוריו או את החלומות שהם לא הצליחו להגשים בחייהם שלהם.

אמא של דניה אומרת לה על ארגז הכלים שלה: "הוא נמצא בתוכך, בראשך ובליבך".

אבא של דניה אומר לה: "מוח חושב, לב רגיש ואוהב...".

ההורים מעודדים את דניה לממש את חלומותיה בתחום האומנויות, ובסיום הקורא מאותגר בשאלה החשובה: "כעת, ילדים, עיצמו עיניים וחישבו בעצמכם מהו ארגז הכלים שלכם?"

הספר כתוב בשפה יפה, קולחת ונעימה התורמת לחוויה הרגשית של הילד, והוא מתאים לדעתי לילדים בוגרים עם התפתחות קוגניטיבית המאפשרת את הבנת ההתמודדות עם האתגר המתואר בספר.

 

אני ממליץ בחום על הספר הקסום הזה לילדים החל מגיל 6, לילדים בראשית דרכם בעולם הקריאה, ובעיקר לילדים שעוסקים בשאלה: "מה תרצה להיות כשתהיה גדול?".

בגב הספר רשומה כתובת אתר הספר ובו פעילות נלווית לספר שניתן להוריד לצבוע/לשחק.

 

 

 

מאת מבקר ספרות, אלון בכר / יוני 2019

סקירה וביקורת לספר : ארגז הכלים של דניה 

מאת : דגנית הרטמן

הוצאת אצבעוני בע"מ 

ז'אנר: ילדים

 

ספר ילדים מקסים ביותר המכיל ידע ומסרים חשובים לחיי הילדים, אותם הם יקחו להמשך מסע חייהם.

דניה הקטנה חלמה כי היא אשת מקצוע עם ארגז כלים אדום וגדול, ושאלה את עצמה לאילו כלים היא זקוקה שיהיו בארגז שלה.

בהמשך הספר, מונה הסופרת מקצועות מוכרים, ולכל מקצוע ארגז כלים המותאם לו.

 

"לנגרים יש ארגז כלים משלהם

ואילו כלים יש בו ?

בארגז פטיש, מברג וגם מסור,

בכלים יבנו בשבילי שולחן וגם ארון."

 

דניה מתלבטת יחד עם הוריה איזה מקצוע מתאים לה, ויותר מסקרן, מה יש בארגז הכלים האדום והגדול שלה?

אמא של דניה מפתיעה אותה ומספרת לה כי יש לה ארגז כלים גדול, בעצם, לכל אחד יש ארגז כלים משל עצמו.

דניה עשתה פרצוף מרוגז והחלה לחפש את ארגז הכלים שאמא סיפרה לה עליו.

 

"היא פתחה את הארון

והסתכלה מאחורי הוילון

פתחה מגרה

ואף הציצה מתחת למיטה

אך את ארגז הכלים לא מצאה "

דניה חזרה אל אמא וביקשה עזרה במציאת הארגז, אמא הושיבה אותה על ברכיה וגילתה לה לתדהמתה כי הארגז נמצא בתוכה, בליבה ובראשה.

 

"אבא אמר:

מוח חושב

לב רגיש ואוהב

אלה כלים חשובים

בעזרתם עושים 

דברים קסומים"

את המשך הסיפור תצטרכו לקרוא ולהקריא לילדיכם.

 

ספר ילדים נפלא , כתוב באופן נגיש לילדי הגן וכיתות בית הספר הנמוכות, מאוייר על ידי אדיל קאן בצבעוניות ובחן רב, בעל מסר מעצים לילדים אך גם למבוגרים בינינו המחפשים פתרונות בכל מקום אפשרי , והידיעה כי ארגז כלים משמעותי לחיים נמצא בתוכך, מאפשר לעוף עם הדמיון ולהגשים כל חלום.

מומלץ מאד לרכישה ולקריאה!

 

סקירה באתר פרלמנט הספרים מאת הסוקרת, רעות אסתר / יוני 2020

לכל דבר בחיים צריך כלים, אבל לפעמים אנחנו לא יודעים באיזה כלים אנחנו צריכים להשתמש, בספר 'ארגז הכלים של דניה' שכתבה דגנית הרטמן, אנחנו יוצאים לחיפוש בעקבות ארגז הכלים שיש לכל אחד מאיתנו, ומי יודע, אולי נמצא אוצרות בפנים. בואו לקרוא מה חשבתי על הספר!
 
דֶּנְיָה חולמת חלום בו היא רוצה להיות אשת מקצוע, אבל יש לה בעיה, היא רוצה להכין ארגז כלים מיוחד בשבילו, ארגז כלים אדום, אבל היא לא יודעת מה לשים בתוך ארגז הכלים. יש מקצועות מוגדרים שבהם ארגז הכלים מלא מעצמו, אבל יש מקצועות שלא ברור בכלל מה צריך לשים בתוכו. ולפעמים, אנחנו אפילו לא יודעים באיזה מקצוע אנחנו בוחרים, ולכן אנחנו גם לא יודעים באיזה ארגז כלים אנחנו צריכים לבחור. דניה הולכת לבקש עצה מהוריה, ואז היא מגלה, שלפעמים מה ששמים בארגז כלים, זה בכלל לא חפצים.
 
איזה ספר מתוק, זה לא חדש לכם שאני אוהבת ספרי ילדים, ובמיוחד כאלה עם מסר, והספר הזה קרץ לי כל כך, שהייתי חייבת לקרוא אותו. הספר מלמד אותנו על הכוחות הפנימיים שבנו, על לדעת לקבל עזרה, ועל חיפוש הדרך שלנו, הוא גם באופן קצת יותר נסתר, מראה שבנות יכולות להיות כל מה שהן רוצות. הספר מלווה בחרוזים חמודים (אבל רק לפעמים) ודורש לפעמים שהילדים יענו על שאלות בעצמם, ככה שהספר משתף אותם בקריאתו.
 
הספר הוא קצת רב מלל, ולכן יכול להתאים לילדים מגיל 5, ומתאים גם לילדים בני 7 לקריאה עצמית. אני רואה בספר גם כמתאים להכנה לכיתה א', ככה יכולים ההורים ללמד את הילד למצוא את הטוב ואת הכוחות שיש בהם, וככה להכניס אותם מוכנים גם ברמה פנימית יותר למערכת החינוך. אני באופן אישי פחות התחברתי לאיורים שבספר, אמנם הם מוסיפים לפעמים יותר מהמילים, אבל הם עשויים מידי, ומרגישים לי כמו חלק ממשחק מחשב, ולא חלק מספר.
 
שורה תחתונה: לכל אחד מאיתנו יש ארגז כלים מיוחד משלו!

 

המלצה על ארגז הכלים של דניה - עיתון גבעתיים פלוס

המלצה וכתבה על הספר בעיתון גבעתיים פלוס - גיליון ספטמבר 2019 עמ'  43

גבעתיים פלוס.jpg
Annotation 2019-09-26 075016.png